English
p-ISSN 2146-796X
e-ISSN 2146-7978
Başeditör
Yunus Söylet

Editörler
Recep Öztürk
Salih Murat Akkın
Süphan Nasır

Editör Yardımcıları
Burak Önal
Harun Serpil
Yiğit Yurder
2019 Cilt 9
 
 
Deomed Publishing
Journal Logo
 
Cilt 4, Sayı 1, Nisan 2014,
Sayfa: 54-60
Örnek Olay Çalışması
Geliş tarihi: 31 Ekim 2013; Kabul tarihi: 1 Mart 2014; Çevrimiçi yayın tarihi: 22 Nisan 2014
doi:10.2399/yod.14.005; Telif Hakkı © 2014, Deomed
Yükseköğretimde yaygın öğrenim (U-öğrenim) ortamının kişiselleştirilmesi*
Olapeju Latifat Ayoola (E-mail), Eleni Mangina
Dublin Üniversitesi, Dublin, İrlanda
*International Conference on E-Learning 2013 kongre kitabında yayımlanmıştır.
Özet
Bu makale, yükseköğretimde öğrenim deneyimini güçlendirmek amacıyla içerik özelleştirmeyi, işbirlikçi ve sosyal öğrenimi birleştiren ,"Kişiselleştirilmiş Yaygın Öğrenim Platformu" (PULP) adlı yaygın öğrenim (ubiquitous learning - u-Learning) sistemini sunmaktadır. Dublin Ulusal Üniversitesi (University College Dublin, UCD), üniversite içinde öğrencilerine farklı fakültelerden farklı dersler almalarına imkân tanıyan UCD Horizon aracılığıyla, gözetimli öğrenim ortamları (managed learning environments, MLE) sunmaktadır. Bu platformun ana amacı, uyarlanabilir ve işbirlikçi öğrenim ve herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda mobil ve masaüstü istemcilerinde insan-bilgisayar etkileşimi için koşullar sağlayacak ve bunları teşvik edecek mevcut MLE'lerin güçlendirilmiş bir sürümünü sunmaktır. Sistem, öğrencilerle bağlantı kurmak ve devam eden derslerinde içerik materyallerine erişmelerine yardımcı olmak amacıyla etmen odaklı öneri tekniği (agent-oriented recommendation technique) gibi kişiselleştirme tekniklerini kullanarak, yükseköğretim ortamında öğrencilerin öğrenim deneyimini güçlendirmeyi amaçlamaktadır.
Anahtar Sözcükler: m-Öğrenim, u-Öğrenim, çok etmenli sistem, etmen odaklı kişiselleştirme.
Facebook'ta öner...
Twitter'da paylaş...
 
 
ESCI
ULAKBIM
EBSCO
Google_Scholar
 
Open Access
Yükseköğretim Dergisi bilimsel içeriğe evrensel açık erişimi destekliyor...

 
Haberdar Olun!
Yeni yayımlanan makale bilgilerini e-posta ile almak ister misiniz?

 
Görüşlerinizi Paylaşın!
Yükseköğretim Dergisi akademisyenlerin görüş ve katkılarını bekliyor...

 
   
Yükseköğretim Dergisi / Journal of Higher Education (Turkey)

Yükseköğretim Strateji ve Araştırma Derneği (YÖSAD) yayın organıdır. Deomed Yayıncılık tarafından yayımlanmaktadır. / Official Publication of the Higher Education Strategy and Research Association (YÖSAD). Published by Deomed Publishing. Copyright © 2020, Deomed.
Creative Commons License
Yükseköğretim Dergisi çevrimiçi (online) sürümünde yayımlanan akademik içeriğin kullanım hakları, ilgili içerikte tersi belirtilmediği sürece Deomed Yayıncılık tarafından Creative Commons Attribution-NoCommercial-NoDerivs 3.0 Unported (CC BY-NC-ND3.0) lisansı aracılığıyla bedelsiz sunulmaktadır. / Except where otherwise noted, academic content of this online version of the journal by Deomed Publishing is licensed under the terms of Creative Commons Attribution-NoCommercial-NoDerivs 3.0 Unported (CC BY-NC-ND3.0) License.