banner
English
p-ISSN 2146-796X
e-ISSN 2146-7978
Başeditör
Yunus Söylet

Editörler
Recep Öztürk
Salih Murat Akkın
Süphan Nasır

Editör Yardımcıları
Burak Önal
Harun Serpil
Yiğit Yurder
2021 Cilt 11
 
 
Deomed Publishing
Journal Logo
 
Çevrimiçi Erken Baskı / Online Preprint Issue
Ampirik Araştırma
Geliş tarihi: 13 Mayıs 2020; Kabul tarihi: 11 Kasım 2020; Çevrimiçi yayın tarihi: 14 Nisan 2021
doi:10.2399/yod.20.736708; Telif Hakkı © 2021, Deomed
Kabul Koşulları Önemli midir? Hollanda ve Türkiye'de İngilizce Öğretmenliği Programı Kabul Koşulları Kıyaslaması
Mehmet Asmalı1 ORCIDID (E-mail), Handan Çelik2 ORCIDID
1Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu, Antalya
2Trabzon Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi, İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı, Trabzon
Özet
Öğretmenlerin, öğrencilerin yabancı dil gelişimi ve yeterliliği üzerindeki etkisi, öğretmen niteliklerinin öğrencilerin dil gelişimi ve dil seviyelerini etkilemesinden ötürü yadsınamaz bir gerçektir. Türk öğrencilerin uluslararası İngilizce yeterlilik endekslerindeki düşük performansı, dil öğretmenlerinin niteliklerini eleştirel bir bakış açısıyla anlama ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Şüphesiz ki, dil öğretmenlerinin sahip olması gereken önemli niteliklerden biri, öğrettikleri dilde yüksek yeterliliktir. Ancak, liselerdeki farklı programlardan mezun, sınırlı İngilizce yeterliliğine sahip öğrenciler İngilizce öğretmenliği programlarına yerleşebilmektedirler. Hollanda'nın uluslararası İngilizce yeterlilik endekslerinde ilk sıradaki ülke olarak gösterdiği başarı göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışma, Hollanda'daki İngilizce öğretmenliği programlarının kabul koşullarını araştırmayı, Türkiye'deki İngilizce öğretmenliği programlarının kabul koşulları ile karşılaştırmayı ve Türkiye'deki İngilizce öğretmenliği programları için kapsamlı kabul koşullarını önermeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda her iki ülkedeki İngilizce öğretmenliği programlarının kabul koşulları ile ilgili bilgileri ve ulusal ve uluslararası istatistikleri birleştiren bir doküman analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak Türkiye'deki İngilizce öğretmenliği programlarının kabul koşulları ile ilgili değişiklikleri içeren önerilerde bulunulmuştur.
Anahtar Sözcükler: Hollanda'da İngilizce öğretmenliği, İngilizce dil yeterliliği, İngilizce öğretmenliği kabul koşulları, öğretmen yeterlilikleri, Türkiye'de İngilizce öğretmenliği
Makalenin atıf künyesi: Asmalı, M., & Çelik, H. (2021). Do admission requirements matter? A comparison of the requirements for admission to the ELT programs in the Netherlands and Turkey. Yükseköğretim Dergisi, doi:10.2399/yod.20.736708
Facebook'ta öner...
Twitter'da paylaş...
 
 
Dizinler
ESCI
ULAKBIM
EBSCO
Google_Scholar
 
Open Access
Yükseköğretim Dergisi bilimsel içeriğe evrensel açık erişimi destekliyor...

 
Haberdar Olun!
Yeni yayımlanan makale bilgilerini e-posta ile almak ister misiniz?

 
Görüşlerinizi Paylaşın!
Yükseköğretim Dergisi akademisyenlerin görüş ve katkılarını bekliyor...

 
   
Yükseköğretim Dergisi / Journal of Higher Education (Turkey)

Yükseköğretim Strateji ve Araştırma Derneği (YÖSAD) yayın organıdır. Deomed Yayıncılık tarafından yayımlanmaktadır. / Official Publication of the Higher Education Strategy and Research Association (YÖSAD). Published by Deomed Publishing. Copyright © 2021, Deomed.
Creative Commons License
Yükseköğretim Dergisi çevrimiçi (online) sürümünde yayımlanan akademik içeriğin kullanım hakları, ilgili içerikte tersi belirtilmediği sürece Deomed Yayıncılık tarafından Creative Commons Attribution-NoCommercial-NoDerivs 4.0 International (CC BY-NC-ND4.0) lisansı aracılığıyla bedelsiz sunulmaktadır. / Except where otherwise noted, academic content of this online version of the journal by Deomed Publishing is licensed under the terms of Creative Commons Attribution-NoCommercial-NoDerivs 4.0 International (CC BY-NC-ND4.0) License.